Miedzynarodowym Forum Okupowanych Syryjskich Wzgorz Golan

Damaszek - Safsaf - Okt 2009

Jolanta Szczypińska poseł na Sejm uczestniczyła w Miedzynarodowym Forum Okupowanych Syryjskich Wzgorz Golan w Damaszku.


Na zaproszenie Ambasady Syrii w Warszawie ale rowniez jej przyjaciół Palestynczykow zamieszkałych w Polsce , Jolanta Szczypińska poseł na Sejm i jako przewodniczaca grupy parlamentarnej polsko-palestynskiej uczestniczycla w Miedzynarodowym Forum Okupowanych Syryjskich Wzgorz Golan w Damaszku.


Konferencja byla dwudniowa bardzo dobrze zorganizowana , w ktorej uczestniczyli przedstawiciele calego swiata solidaryzujacy sie z Palestynczykami, ktorym Izrael bezprawnie odebrał Wzgorza Golan i ziemie palestynską, nie realizujac zadnych z klikudziesieciu rezolucji ONZu w tej sprawie.


Przybyli tez znakomici przedstawiciele z krajow arabskich. Na zakonczeniu konferencji podpisaly te deklarację..w miescie Ajn at Tina.

http://nid.safsaf.org/#63
 

Deklaracja z Ajn at-Tina

 

My, uczestnicy Arabskiego i Międzynarodowego Forum na Rzecz Wyzwolenia Wzgórz Golan[1] odbywającego się w sobotę i niedzielę, 10 i 11 października 2009 roku ogłaszamy co następuje:

Syjonistyczna okupacja arabskiego, syryjskiego Golanu trwająca od 1967 roku, okupacja rasistowska i terrorystyczna, dążąca do czystek etnicznych i wykorzenienia narodowego, podobnie jak wszystkie inne działania okupacyjne na ziemiach arabskich w Palestynie, oraz na żyznych obszarach Szaby i Kafr Szuby w Libanie musi się zakończyć. Jest to bowiem działanie wbrew biegowi historii, stanowiące pozostałość imperializmu, opierające się na ucisku, tyranii i bezprawiu. Dlatego siły przeciwstawiające się imperializmowi, uciskowi i okupacji powinny wspierać mieszkańców Golanu i całej Syrii, aby doprowadzić do pełnego wyzwolenia.

Popieramy prawo uciekinierów z Golanu, którzy zostali wygnani przez okupację i wyparci ze swych domów, a których liczba sięga dziś pół miliona, do powrotu do ich zagrabionych miast, wsi i pól, jest to bowiem ich osobiste, zbiorowe, narodowe i historyczne prawo, którego nie można nikomu odebrać.

Rasistowskie postępowanie mające na celu unicestwienie większości osiedli, wsi i pól Golanu, których liczba sięga obecnie 300, budowa kolonii, sprowadzanie osadników, kradzież wody i bogactw oraz skażanie ziemi poprzez składowanie w niej odpadów nuklearnych to działania, które odrzucamy jednoznacznie i bezwarunkowo, stanowią one bowiem najgorsze zbrodnie wojenne.

Zdecydowanie i absolutnie odrzucamy decyzję tworu syjonistycznego z 1981 roku o włączeniu Golanu w jego granice i wszystkie działania, jakie były konsekwencją tego w stosunku do tych ziem i ich mieszkańców. Pozdrawiamy mieszkańców Golanu, podziwiając ich historyczny, bohaterski opór, ich siedmiomiesięczny strajk w odpowiedzi na tę decyzję i jej konsekwencje. Podziwiamy ich wierność arabskiej i syryjskiej tożsamości, z całej mocy żądając od Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Bezpieczeństwa oraz innych organizacji międzynarodowych zmuszenia tworu syjonistycznego do realizacji postanowień mówiących o nieważności tych decyzji i działań, jak również realizacji wszystkich postanowień, odrzucających okupację i żądających wycofania się wroga syjonistycznego z tych terenów i wszystkich okupowanych ziem arabskich.

Uważamy, że wygnanie mieszkańców Golanu przez siły syjonistyczne, stosowanie przemocy i wypędzeń oraz dokonywanie masakr stanowi formę czystek etnicznych i zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości, za które syjoniści ponoszą odpowiedzialność, podobnie jak wszystkie siły wspierające syjonizm, popierające i chroniące go oraz udzielające mu opieki.

Wyrażamy nasze poparcie dla Syrii w jej pełnoprawnym dążeniu do wyzwolenia jej okupowanych ziem i zagrabionych wód oraz dla sprzeciwu wobec jakichkolwiek targów w stosunku do najmniejszego choćby skrawka okupowanej ziemi i ostatniej kropli zagrabionej wody. Wspieramy Syrię w jej jednoznacznej postawie, pełnej narodowej dumy, jaką reprezentuje w sprawie Golanu, którą traktuje jako część wojny arabsko-syjonistycznej. Uważamy, że to ważny punkt oparcia dla arabskiego bezpieczeństwa narodowego, jeden ze stałych fundamentów wspólnoty, który umacnia Syria.

Potwierdzamy prawo Syrii do wyzwolenia jej zagarniętych ziem z wykorzystaniem wszelkich form oporu, opierającego się na wszelkich ogłoszonych prawach i rezolucjach. Głosimy nasze wsparcie na drodze ku pełnemu wyzwoleniu.

Wzywamy do umocnienia działań całej wspólnoty mających na celu wyzwolenie i powrót Golanu oraz wszystkich mieszkańców okupowanych ziem arabskich.

Doceniamy wsparcie Syrii dla oporu arabskiego w każdym miejscu. Dostrzegamy w tym potwierdzenie jedności sprawy arabskiej i część walki o wyzwolenie Golanu. Walka jest jedna, a zwycięstwo w każdej bitwie, na jakimkolwiek polu, na jakimkolwiek froncie, to zwycięstwo całej wspólnoty, a także zwycięstwo sprawy wyzwolenia w całym świecie oraz klęska wroga, syjonizmu i imperializmu.

Prosimy państwa arabskie, muzułmańskie oraz wszystkie kraje miłujące pokój i sprawiedliwość o zwarcie szeregów w dążeniu do zakończenia syjonistycznej okupacji Golanu oraz wsparcie oporu jego mieszkańców, powstrzymanie akcji osiedleńczej i przeprowadzania zmian demograficznych i kulturowych, jakie zachodzą na jego ziemiach.

Nasze słowa dziś brzmią zza granicy, jutro brzmieć będą ze szczytu Hermonu i Wzgórz Golan, które były i pozostaną arabskie we wszystkich aspektach, i które bez wątpliwości powrócą do Ojczyzny.

Spotkamy się kiedyś w Jerozolimie i w Palestynie, jeśli Bóg pozwoli. Dla wyzwolenia Golanu i przestrzegania postanowień tego Forum zostaje powołany Arabsko-Międzynarodowy Centralny Komitet Obserwacyjny, któremu podlegać będą komisje w różnych państwach świata.

 

____________________________________________________________________

Przekład z arabskiego Marek M. Dziekan; tekst wg Palestyńskiego Centrum Dokumentacji i Informacji (Al-Markaz al-Filastini li-at-Tausik wa-al-Malumat).

Strona internetowa:

http://www.malaf.info/?page=show_details&Id=11203&table=pa_documents&CatId=35 (14.10.2009).

 


 

[1] Al-Dżaulan A’id. Multaka Al-Dżaulan al-Arabi ad-Duwali / Joulan is Back. Arab-International Joulan Forum.

 

 

nowe "fotka" beda w krotcej