Fotorelacja ze spotkania we Wrocławiu – 19 czerwca

19 czerwca we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa Ewy Jasiewicz – jedynej Polki uczestniczącej w rejsie konwoju humanitarnego Flotylla Wolności oraz Yonatana Shapiry – byłego kapitana izraelskich sił powietrznych, odmawiającego służby wojskowej na Terytoriach Okupowanych, a także spotkanie “Palestyna/Izrael – solidarność w imię sprawiedliwego pokoju” z udziałem zaproszonych gości.

Zapraszamy na spotkanie “Palestyna/Izrael: Solidarność w imię sprawiedliwego pokoju”

19 czerwca (sobota) – Wrocław
godz: 16:00 – 19:00
Kino Warszawa – SALA NOT
ul Piłsudskiego 74
bilety: 10 – 8 zł

W programie projekcja filmów:

- Pokłosie wojny: Gaza rok później (In the Wake of War: Gaza One Year On) ,UK 2010, 10 min, Medical Aid for Palestinians
Film przedstawia sytuację Palestyńczyków w Gazie w rok po zakończeniu operacji „Płynny ołów”.

- Życie albo śmierć: Skierowania lekarskie z Gazy (Life or Death: Medical Referrals from Gaza), UK 2010, 9 min, Medical Aid for Palestinians
FIlm pokazujący paraliż służby zdrowia w Gazie.

- filmy International Solidarity Movement oraz z rejsu Freedom Flotilla do Strefy Gazy z maja b.r

Wszystkie filmy zostaną wyświetlone w polskiej wersji językowej (napisy).

Po projekcji zapraszamy widzów do rozmowy z udziałem zaproszonych gości. W dyskusji udział wezmą:

- Ewa Jasiewicz - brytyjska dziennikarka i aktywistka, organizatorka społeczności i związków zawodowych w Anglii i Iraku, koordynatorka międzynarodowego ruchu Free Gaza, uczestniczka rejsów z pomocą humanitarną do Gazy. Autorka książki „Gaza – getto nieujarzmione”, która wkrótce ukaże się w Polsce. Uczestniczka rejsu konwoju humanitarnego Freedom Flotilla do Strefy Gazy, który w ubiegły poniedziałek został zaatakowany przez armię izraelską na wodach międzynarodowych.

- Yonatan Shapira – były kapitan izraelskich sił powietrznych, refusnik. We wrześniu 2003 roku zainicjował protest przeciwko nalotom na palestyńskie Terytoria Okupowane, w których ginęli cywile. Razem z 26 innymi pilotami podpisał list otwarty, w którym odmówił zrzucania bomb na terytoria zaludnione przez cywilów. Współzałożyciel “Combatants for Peace” – organizacji zrzeszającej izraelskich żołnierzy i palestyńskich bojowników, którzy zdecydowali się walczyć przeciwko izraelskiej okupacji drogą pokojową. Zaangażowany w kampanie BDS – bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji.

- Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny miesięcznika Le Monde Diplomatique, edycja polska

- Omar Faris – reprezentant w Polsce Europejskiej Kampanii na rzecz Przerwania Oblężenia Gazy (The European Campaign to End the Siege on Gaza)

Zapraszamy!

------------------

Palestyna – rzeź na oczach świata – fotorelacja z Poznania

Wieczorem 23 czerwca na Rozbracie w Poznaniu odbyło się kolejne z serii ogólnopolskich spotkań organizowanych przez Polską Kampanię Solidarności z Palestyną, którego gośćmi byli Ewa Jasiewicz i Yonatan Shapira.

Relacja wideo ze spotkania z Ewą Jasiewicz i Yonatanem Shapirą w Poznaniu – 23 czerwca

23 czerwca w Poznaniu odbyło się kolejne z serii ogólnopolskich spotkań organizowanych przez Polską Kampanię Solidarności z Palestyną z udziałem Ewy Jasiewicz – uczestniczki rejsu konwoju humanitarnego Flotylli Wolności do Strefy Gazy  i Yonatana Shapiry – refusnika, byłego kapitana izraelskich sił powietrznych odmawiającego służby wojskowej na Terytoriach Okupowanych

Pokaz filmu “Zastrzelić Gazę” – 29 czerwca – Szczecin

Polska Kampania Solidarności z Palestyną, Stowarzyszenie OFFicyna oraz Le Monde Diplomatique edycja polska zapraszają na projekcje filmu “Zastrzelić Gazę” Alberto Arce i Mohammada Rujailaha.

29 czerwca (wtorek) godz 18:00

Kino Obserwatorium (dawne Pałacowe)

ul Wojska Polskiego 90, Szczecin

wstęp wolny

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem Ewy Jasiewicz – jednej z bohaterek filmu, naocznego świadka izraelskiego ataku na Strefę Gazy, przeprowadzonego na przełomie grudnia i stycznia 2008/09 roku pod kryptonimem “Operacja Płynny Ołów” oraz Przemysława Wielgosza – redaktora naczelnego Le Monde Diplomatique – edycja polska

Kino Palestyna – przegląd filmów dokumentalnych – 26 czerwca – Łódź

Polska Kampania Solidarności z Palestyną zaprasza na łódzką edycję przeglądu filmów dokumentalnych “Kino Palestyna. Obrazy Okupacji i Oporu”. Przegląd odbędzie się 26 i 27 czerwca (sobota i niedziela) od 16:00 do ok. 21:30, w kinie studyjnym Kinematograf (Muzeum Kinematografii w Łodzi, Plac Zwycięstwa 1). Wstęp wolny!

Każdego dnia proponujemy 2 bloki filmowe, a po każdym z nich rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

Skrót programu:

SOBOTA, 16:00
- ABC Okupacji (Occupation 101)

SOBOTA, 19:00

- Zastrzelić Gazę (To Shoot an Elephant)
- Pokłosie wojny: Gaza rok później (In the Wake of War: Gaza One Year On)
- Życie albo śmierć: Skierowania lekarskie z Gazy (Life or Death: Medical Referrals from Gaza)

NIEDZIELA, 16:00

- Krótkometrażowe filmy dokumentalne Joanny Rajkowskiej i Artura Żmijewskiego

NIEDZIELA, 18:30
- Skradzione dzieciństwo (The Stolen Child)
- Studio Camps: krótkie filmy eksperymentalne
- Slingshot Hip Hop

Pełny program: http://kinopalestyna.pl/kino-palestyna-program.pdf

(Wszystkie filmy w polskiej wersji językowej)

W dyskusji z widzami wezmą udział m.in:

- Yonatan Shapira, były kapitan izraelskich sił powietrznych, refusnik. W 2003 roku odmówił służby wojskowej. Założyciel Combatants For Peace, członek grupy Boycott!

- Ewa Jasiewicz, brytyjska dziennikarka i aktywistka, koordynatorka międzynarodowego ruchu Free Gaza, uczestniczka Flotylli Wolności
- Nial O’Sullivan (Irlandia), reżyser filmu „Skradzione dzieciństwo”
- Maciej Wieczorkowski, aktywista, współtwórca ruchu Inicjatywa Stop Wojnie
- Omar Faris, reprezentant w Polsce Europejskiej Kampanii na rzecz Przerwania Oblężenia Gazy
- Magda Qandil, inicjatorka przeglądu Kino Palestyna

Organizatorzy:

- Polska Kampania Solidarności z Palestyną
- Krytyka Polityczna, klub w Łodzi
- Le Monde Diplomatique – edycja polska

Serdecznie zapraszamy!

-----------------

Relacja wideo ze spotkania w Krakowie z Yonatanem Shapirą i Ewą Jasiewicz – 22 czerwca

Relacja wideo ze spotkania w Krakowie – 22 czerwca – z udziałem Yonatana Shapiry – byłego kapitana izraelskich sil powietrznych odmawiającego od 2003 roku służby wojskowej na Terytoriach Okupowanych oraz Ewy Jasiewicz – uczestniczki rejsu konwoju humanitarnego Flotylla Wolności do Strefy Gazy zaatakowanego przez komandosów izraelskich 31 maja b.r

   

 

----

 

Materiały audio z konferencji prasowej Ewy Jasiewicz po ataku na konwój Flotylli Wolności

Zachęcamy do odsłuchania materiałów z konferencji prasowych Ewy Jasiewicz – jedynej Polki uczestniczącej w rejsie konwoju humanitarnego Flotylli Wolności do Strefy Gazy, który został zaatakowany w nocy 31 maja b.r przez komandosów izraelskich.

Konferencja prasowa w klubie Nowy Wspaniały Świat w Warszawie – audio i wideo

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Ewa-Jasiewicz_konferencja-prasowa_NWS_2010-06-08.mp3

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Ewa-Jasiewicz_konferencja-prasowa_NWS_2010-06-08.mp4

Polskie radio program trzeci i Tok Fm

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Ewa-Jasiewicz_PR3_2010-06-08.mp3

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Ewa-Jasiewicz_TokFM_2010-06-08.mp3

Wypowiedzi członków Kampanii Palestyna w Radiu Łódź i Żak

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Radio-Lodz_Bez-Cenzury_2010-06-10-96.mp3

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Radio-Zak_Lodz-Grzalka_2010-06-10-cz1.mp3

http://kinopalestyna.pl/media/kp_Radio-Zak_Lodz-Grzalka_2010-06-10-cz2.mp3

*****************************************

Czy bezprawie Izraela będzie trwało?

Gaza powoli tonie

Czy Izrael zapłaci za swoją ostatnią napaść? Pomimo opinii międzynarodowej oraz uszczerbku w relacjach z Turcją i światem arabskim, odpowiedzią raczej jest „nie”.

Izraelski atak z 31 maja na flotyllę wiozącą pomoc humanitarną do Gazy został ogólnie potępiony. Ciężko jest poprzeć akt piractwa na wodach międzynarodowych, zwłaszcza gdy ginie 10 osób. Nieproporcjonalna siła oraz zamierzony atak słusznie nas oburzają.

Jak mamy rozumieć izraelską tak zwaną „pomyłkę”? W tej chwili trwa bezprecedensowa ofensywa przeciwko organizacjom humanitarnym w Izraelu, zarówno międzynarodowym jak i izraelskim. Organizacje te uważane są za strategiczne zagrożenie dla Izraela, na drugim miejscu za Iranem, Hamasem i Hezbollahem. Istnieje poważny zamiar zdelegalizowania ich, zastępując je grupami wspieranymi przez rząd izraelski oraz skrajną prawicę ( na przykład organizacja pozarządowa Monitor). Dlatego nie zaskakuje fakt, że żołnierze izraelscy widzieli aktywistów wiozących zapasy do Gazy jako „terrorystów” i tak ich potraktowali.

Pierwszym i najbardziej palącym pytaniem jest czy Izrael będzie musiał zapłacić za swoje zbrodnie? I czy rządy światowe, zwłaszcza te w Europie, zareagują mocniej niż tylko słowami? Odpowiedzią na oba te pytania będzie raczej „nie”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ, która spotkała się 1 czerwca, nie zdołała uchwalić rezolucji i musiała zadowolić się deklaracją jej przewodniczącego. Wspomniano o utworzeniu „ niezależnej i bezstronnej” komisji, ale zapomniano dodać, że powinna być międzynarodowa. Takie sformułowanie pozwoli Izraelowi na powołanie własnego śledztwa, co doprowadzi donikąd. Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa ONZ przypomniał światu o konieczności zniesienia blokady Gazy, ale nie różni się to od jednomyślnie uchwalonej rezolucji Rady z przed ponad 3 lat, która nigdy nie miała zastosowania.

Izrael jest nagradzany za swój upór zarówno przez USA jak i przez Unię Europejską. Ostatnio został przyjęty w szeregi OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), klubu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Premier Izraela uczcił to wydarzenie triumfalną wizytą w Paryżu. W perspektywie czasu może się okazać, że przyjęcie Izraela do OECD było zielonym światłem do napaści z 31 maja. W grudniu 2008 Unia Europejska zdecydowała o zacieśnieniu stosunków dwustronnych z Izraelem, nadając im status równy niektórym najważniejszym partnerom. Dwa tygodnie później, naruszając zawieszenie broni z Hamasem, armia izraelska rozpoczęła atak na Gazę, która była już blokowana od kilku miesięcy. Europejska decyzja mogła być postrzegana jako zielone światło do ataku, które zostało naznaczone, według raportu sędziego Richarda Goldstone (1), przez zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości zarówno przez Izrael jak i Hamas. Wnioski zawarte w raporcie do tej pory nie zostały wprowadzone w życie i blokada trwa nadal.

Akcja Izraela może mieć poważne konsekwencje. Po pierwsze, opinia międzynarodowa, zwłaszcza na Zachodzie, widzi Izrael jako państwo bezprawia, które łamie wszystkie zasady prawa międzynarodowego. Po drugie dwustronne stosunki między Turcją a Izraelem uległy pogorszeniu, a Izrael stracił swojego najmocniejszego sprzymierzeńca w świecie muzułmańskim. Kryzys może mieć konsekwencje również w świecie arabskim: egipska decyzja o otwarciu przejścia granicznego z Gazą w Rafah jest sygnałem alarmowym dla rządów, których strategia pokoju została zdeptana przez Izrael. Ale czy posuną się dalej? Jest to mało prawdopodobne.

Media mówią o izraelskiej „pomyłce” i jego pogarszającym się wizerunku (czasem jest to jedyna krytyka). Ale musimy pamiętać, że prawdziwa zbrodnią wojenną, we właściwym znaczeniu, jest blokada Gazy. W kwietniu tego roku tylko 2647 ciężarówek wjechało do Strefy Gazy z Izraela. Przez przejęciem władzy w rejonie przez Hamas w czerwcu 2007 roku, liczba ta wynosiła średnio 12000 miesięcznie. Dzisiaj Gaza otrzymuje 22% tego co dostarczano przez czerwcem 2007 roku(2).

Zmarły premier Yitzhak Rabin przyznał, że śnił o Gazie tonącej w Morzu Śródziemnym. Ta fantazja powoli staje się rzeczywistością. Mimo międzynarodowego potępienia, Gaza powoli zamiera.

Alain Gresh

tłum Agnieszka Jagiełło

1) Komisja Praw Człowieka ONZ zleciła raport „Raport ONZ z ustalenia faktów o konflikcie w Gazie”, 15.09.2009 rok

2) OCHA- Biuro ds. Koordynowania Kwestii Humanitarnych

 

 

http://www.kampania-palestyna.pl