Pani Jola Szczypińska wywiad z  Nidal Hamad dla: www.safsaf.org 

حوار شامل اجراه موقع الصفصاف مع عضو البرلمان البولندي السيدة يولنطا شيبينسكا سنترجمه للعربية قريباً جداً

11.06.2009

- Rozmowa z Jolanta  Szczypińska posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV, V i VI kadencji.

- Bardzo chcialabym pojechac i zobaczyc Strefe Gazy bo to pomogloby mi w dalszej dzialanosci..

- Wspolnie z Omarem Farisem wystosowalismy rownie oswiadczenie w tej sprawie i to byl poczatek naszej wspolpracy polsko-palestynskiej

- Nie tylko w Polsce sa media proizraelskie.. to dotyczy calego zachodniego swiata

Pani Jola odpowiedala na pytania  www.safsaf.org  z utwartem sercem..


1.Problemy Palestyny byly mi znane juz wczesniej, staralam sie poznac historie tego Narodu ,znalam tez kilku Palestynczykow zamieszkalych w Polsce, ale tak naprawde postanowilam dociec prawdy o dramacie Palestynczykow w momencie tragedii jaka spotkała ten bohaterski Narod podczas wojny wywołanej przez Izrael w Strefie Gazy i holocaustu , ktory tam mial miejsce na ludnosci cywilnej.


Ze zdumieniem obserwowalam brak reakcji moznych tego swiata na ogromna tragedie i probe eksterminacji ludnosci palestynskiej.
To wzbudzilo we mnie ogromny sprzeciw i protest..


Nie chcialam byc w roli tylko bezradnego obserwatora..przezywalam cierpienia Palestynczykow ich walke o Wolna Palestyne przez caly okres okrutnej wojny, bombardowań..


2. Nie tylko w Polsce sa media proizraelskie.. to dotyczy calego zacodniego swiata..

Z przykroscia stwierdzam jednak,ze w Polsce ten problem nie jest marginalny..a kazda krytyka pod adresem polityki rzadu Izraela spotyka sie z atakam i posadzeniem o antysemityzm..sama tego doswiadczylam..tyle,ze sie tym nie przejmuje..

Wplywy gospodarcze Izraela maja niewatpliwie znaczenie nie tylko w Europie ale przeciez rowniez w krajach arabskich, w ktorych wydawaloby sie ,ze powinna panowac solidarnosc z Palestyna a tak nie jest..

Ludziom w Europie trudno zrozumiec,brak wsparcia bogatych krajow arabskich , dla swoich 'braci" w Palestynie..a polityka informacyjna w mediach wprowadza chaos i przeklamania.

 


3.
Gdy tylko wybuchła wojna w Strefie i rozpoczela sie mordowanie bezbronnej ludnosci cywilnej na oczach milczacego swiata musialam cos zrobic..
Bylam bezradna jak wielu ludzi dobrej woli wobec tej zbrodni ale jako poslanka moglam o tym mowic i swiadczyc.

Napisalam napierw sama oswiadczenie do Ministra Spraw Zagranicznych w Polsce a takze do rzadu Polskiego o podjecie dzialan , ktore zakonczylyby te wojne , apelowalam do organizacji humanitarnych o jak najszybsza pomoc dla Strefy.

Wspolnie z Omarem Farisem wystosowalismy rownie oswiadczenie w tej sprawie i to byl poczatek naszej wspolpracy polsko-palestynskiej. Wowczas tez pzapragnelam aby dzieci ze Srefy, tak bardzo umeczone chociazna chwile wyrwac z tego piekła , aby mogly byc poddane leczeniu. To byla moja inicjatywa, ktora wspolnie z Omarem Farisem podjelismy.

Natychmiast spotkalam sie z szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczynskiego, ktory bardzo nas wspieral i zlecil przygotowania do tego projektu. Prezydent zaoferowal pomoc wiec rozpoczelismy dzialanie..


Taka inicjatywa byla kolejna inicjatywa Prezydenta , latem po dzialaniach wojennych w Gruzji rowniez zaproszono dzieci z tamtego obszaru.
Pragne tutaj podziekowac Omarowi Farisowi , ktory mnie wspieral i wspiera.. bez niego byloby to poprostu albo niemozliwe albo bardzo trudne.

4. Troche sie martwilsmy czy wystarczy srodkow na przyjazd dzieci .ale rozpoczelismy zbiorke , otworzylismy konto w Caritasie, Kancelaria Prezydenta rowniez wystosowala wiele prosb o wsparcie do roznych instytucji..


Wielka pomoc otrzymalismy od spolecznosci Palestynczykow zamieszkalych w Polsce..od finansowej po pomoc lekarska, psychologiczna dla dzieci .. dzieki Wam Palestynczykom udalo sie sprowadzic dzieci do Polski i jestem przekonana ,ze nie bedzie im niczego brakowac..


Program jest bogaty, dzieci musza odpoczac, sa w pieknym osrodku pod swietna opieką lekazry Palestynczykow:).psychologow i troskliwa wszystkich nas..
beda mogly poznac polskie dzieci, bawic sie z nimi,integrowac a takze zaplanowane sa liczne wycieczki i zwiedzanie.


Chcemy pokazac dzieciom Polske jej piekno i zyczliwych ludzi, ktorzy jestem pewna je pokochali... ja juz przy pierwszym spotkaniu swoje serce oddalam tym dzieciom..


Oczywiscie srodki finansowe sa jeszcze potrzebne , bo chcemy aby dzieci powrocily z wyprawkami..


 


5. Grupa parlamentarna polsko -palestynska powstala w momencie dzialan wojennych w Strefie i byla znakiem sprzeciwu i protestu wobec okrucienstw, ktorych dopuscily sie wojska izraelskie na ludnoci cywilnej. Do tej pory nie funkcjonowala w sejmie .byla kiedys jedynie arabska. .


Postanowilam ja powolac..i zaprosilam do niej swoich kolegow i kolezanki glownie z PiSu ale nie tylko..


Zostalam wybrana jej przewodniczaca , co jest dla mnie zaszczytem i honorem ale tez zobowiazaniem.


Pierwszym zadaniem byla organizacja przyjazdu dzieci .. ale sa inne cele chcemy zmienic stereotyp Palestyczyka tzw terrorysty , ktory probuja miedzy innymi media i srodowiska proizraelskie narzucic opinii publicznej.! Chcemy pokazac kulture i historie Palestyny , jej problemy, dramat walke o wolnosc
Wiele przeciez nas łaczy Polakow i Palestynczykow.


Przeciez armia polska generala Andersa wlasnie w Palestynie znalazla schronienie dla dzieci polskich, sierot i ofiar obozow.!


Polska walczyla o swoja wolnosc tak dlugo.. rozumiemy wiec i sa nam bliskie dazenia do Wolnej Palestyny. Wkrotce rozpoczynamy przygotowania do wielkiej wystawu o Palestynie, konferencji w Sejmie.


Jako grupa spotkalismy sie ze spolecznoscia Palestynczykow zamieszkalych w Polsce obywateli polskich..to wspaniali ludzie , zaprzyjaznilismy sie i utrzymujemy kontakt..


Odbylismy spotkania oficjalne z ambasadorem Palestyny w Polsce i MSZ ...


Zapewnia,ze grupa bedzie aktywnie dzialala.


Bardzo chcialabym pojechac i zobaczyc Strefe Gazy bo to pomogloby mi w dalszej dzialanosci..pomyslow mam sporo


6.
Palestynczykom zamieszkalym w Polsce chcialabym podziekowac za dotychczasowa pomoc.!


Pragne zapewnic ze maja w Polsce wielu przyjaciol , osob zyczliwych i rozumiejacych ich dazenie do powstania Wolnej Palestyny, ze moga na mnie i na innych liczyc w chwilach dobrych i zlych.


Chcialabym aby nadal bylo solidarni bo w solidarnosci jest moc i sila, ktora wszystko pokona...


Ale to jest tom rowniez przesłanie aktualne dla wszystkich Palestynczykow, niezaleznie gdzie mieszkaja.


Naszym obowiazkiem wspolnym jest budowac pokoj i dialog ale na prawdzie i te prawde pokazywac .nawet gdyby trzeba by bylo zaplacic jakas cene. Ale za prawde warto zaplacic najwyzsza cene!

ze oczywiscie przyjazd dzieci do Polski to kropla w morzu ..ale mam wielka nadzieje ,ze przyklad z Polski zmobilizuje inne panstwa do podobnych inicjatyw i zawstydzi te kraje , ktore do tej pory nie potrafily zorganizowac nawet tak sladowej pomocy!


zawstydzi rowniez kraje arabskie , bogate kraje arabskie!


Polska jest jedynym panstwem ktore to uczynily! ale mam nadzieje,ze za jej przykladem pojda inni!

 

*

*

 

 

Jolanta  Szczypińska


*

http://www.szczypinska.pl

W ponurych  i dramatycznych latach 80-tych natychmiast właczyłam się w aktywną działalność w podziemnych strukturach   "Solidarności" , m.in.byłam członkiem Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”.Swoją działalność kontynuowałam w miarę potrzeb również , jako kurier, kolporter, drukarz wydawnictw podziemnych. Konsekwencją były oczywiste represje ze strony SB, wielokrotne zatrzymywania i  aresztowania,   – pomimo to byłam głęboko  przekonana o słuszności walki z totalitarną władzą i nie przerwałam swojej opozycyjnej aktywności do 1989 roku. Instytut Pamięci Narodowej wydał mi zaświadczenie o statusie osoby pokrzywdzonej.


W 1991 roku wstąpiłam do Porozumieniem Centrum Jarosława Kaczyńskiego, w którym  pełniłam funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego PC w Słupsku. Ponieważ zawsze bliskie były mi poglądy i program polityczny  Jarosława Kaczyńskiego, znalazłam się  również w gronie współzałożycieli „Prawa i Sprawiedliwości”, i obecnie jestem Prezesem Zarządu Okręgowego PiS, okręg nr 26 Gdynia.


Byłam Posłem na Sejm RP  IV i V kadencji i dzięki Państwa ogromnemu zaufaniu, blisko 48 tysięcy głosów, nadal mogę kontynuować swoją pracę w Sejmie RP również w VI kadencji. Pracuję w Komisji Zdrowia i Komisji Łącznści z Polakami za Granicą. W  Klubie Parlamentarnym PiS pełnię funkcję wiceprzewodniczącej. W wolnych chwilach, o ile się takie zdarzają:) ,słucham dobrej muzyki , szczególnie klasycznej ale również bluesa, jazzu, rocka czy ballad, czytam powieści biograficzne , historyczne i oczywiście ukochaną poezję. Relaksuję się również poprzez aktywny wypoczynek czyli bieg, wyprawy piesze i rowerowe w plener a także taniec :)  Marzę o podróży dookoła świata, poznaniu ludzi z wielu kultur , i zdobyciu licencji pilota szybowcowego :) Wierzę, że nasze marzenia, przynajmniej niektóre, są do spełnienia :) poprzez czasami wielki trud i upór w konsekwentnym dążeniu do celu, czego Państwu z całego serca życzę.

"Bóg , Honor i Ojczyzna " to dla mnie największe wartości w życiu -  dlatego też swoją pracę w Sejmie RP zawsze traktuję  jako odpowiedzialną służbę Rzeczpospolitej i drugiemu człowiekowi.
„Bądź wierny. Idź" - te trzy słowa Zbigniewa Herberta są dla mnie życiowym drogowskazem...

http://www.szczypinska.pl

Jolanta Irena Szczypińska z domu Joachimiak (ur. 24 czerwca 1957 w Słupsku) – polska polityk, z zawodu pielęgniarka, od 2004 posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV, V i VI kadencji.

Ukończyła Policealne Studium Medyczne, pracowała jako pielęgniarka. W latach 80. była współzałożycielką NSZZ "Solidarność" Służby Zdrowia w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku. Od początku lat 90. należała do Porozumienia Centrum, gdzie pełniła funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego w województwie słupskim.

(  pl.wikipedia.org )